Winrar Programının Kulanımı 


winrar programı sıkıştırma programları içerisinde en popüler olan programlardan bir tanesidir. Eğer internetten indirme yapıyorsanız bu programın nasıl kullanıldığını bilmenizde fayda var.
Bu derste winrar programının; sıkıştırma işlemi sırasında dosyaya parola koyma ve dosya'yı birden fazla bölüme ayırma gibi ayrıntısına girilmeyecektir.

İki durumu incelenecektir.
1) Sıkıştırılmış bir dosyayı, klasör'e dönüştürme
2) Klasör halindeki bir dosyayı sıkıştırılmış bir dosya haline dönüştürme.

1) Sıkıştırılmış bir dosyayı, klasör'e dönüştürme...

Yukarıdaki resimde sıkıştırılmış bir dosya görülmektedir. Bu dosyayı kullanabilmek için klasör'e çıkarmamız gerekmektedir.

Klasör'e çıkarmak için klasör üzerinde sağ tuş yapılır. Açılan sağ tuş menüsüden "Klasöre çıkart......." seçeneğini tıklanır.

 


Sıkıştırılmış dosya klasöre çıkartılır. Klasör'e çıkartma süresi dosyanın büyüklüğüne bağlıdır.

 

Klasör'e çıkartma işleminden sonra sıkıştırılmış dosya ve klasöre çıkartılmış dosya yan yana bulunur. Bundan sonra isterseniz sıkıştırılmış dosyayı silebilirsiniz.

Klasörün içerisinde işimize yarayacak dosyalar görülmektedir.

 

 

2) Herhangi bir klasörü, winrar programı ile sıkıştırılmış dosyaya dönüştürmek....

 

Şimdi bilgisayarımızda bulunan bir klasörü winrar programı ile sıkıştıralım,

 

 

Dosyanın üzerinde farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz,

Açılan sağ tuş menüsünden "Arşive ekle "Kulüp Dosyalar.rar" " seçeneğine tıklıyoruz.


*Bilginiz olsun*
"Arşive ekle...." seçeneğine tıkladığımızda winrar programı açılır ve açılan bu pencere sayesinde sıkıştırılan dosyayı boyutu büyükse bölümlere ayırabiliriz veya sıkıştırılmış dosyayı şifrelememiz mümkündür. Peki bunlar ne işe yarayacak?

 

   

winrar programı klasörün büyüklüğüne bağlı olarak sıkıştırma işlemi yapar. Klasörün veya dosyanın boyutu büyükse sıkıştırma uzun sürmektedir.

   
Yan tarafta sıkıştırılmış dosyamız görülmektedir.
   

Peki winrar programı ne kadar sıkıştırma yapıyor?

   
winrar programının sıkıştırma oranı dosyaların tipine bağlı olarak değişmektedir. Bundan dolayı ne kadar sıkıştırma yapacağını söyleyemeyiz, bazen %50 oranında bir sıkıştırma yaptığı gibi bazen %1 lik sıkıştırma yaptığı görülmektedir.
 
Bizim dosyamızı ne kadar sıkıştırmış, inceleyelim.
 
 
   

yukarıdaki resimlerde "Kulüp Dosyaları" klasör sabit disk'te 2,14 Gb yer kaplamaktadır, bu klasör winrar programı ile sıkıştırıldığında sabit diskte 2,07 Gb lık yer kaplamaktadır. Bu klasörde yaklaşık 70 Mb'lık bir sıkıştırma yapmıştır.

Sıkıştırma oranı dosya'nın türüyle doğrudan orantılıdır, fotoğraf dosyalarında çok fazla sıkıştırma yapmazken, office dosyalarında (word, excel, power point) yüksek oranda sıkıştırma yaptığı görülmektedir.